Profilaktyka bólów pleców
Ból kręgosłupa dotyczy prawie każdego. Są osoby, które cierpią na bóle kręgosłupa czy też bóle pleców od lat. Jak sobie pomóc? Tych Kilka prostych wskazówek może poprawić funkcję kręgosłupa.
1.Ruszaj się!
Regularna aktywność fizyczna jest kluczem do zachowania zdrowia - nieważne w jakim jesteś wieku. Dla zachowania równowagi istotnym jest by wykonywać ćwiczenia fizyczne. Postaraj się, by w Twoim planie dnia codziennego znalazły się następujące typy ćwiczeń:
• Ćwiczenia rozciągające i zwiększające zakres ruchomości w stawach.
• Ćwiczenia wzmacniające mięśnie posturalne
Silne mięśnie zapewniają ochronę i stanowią wsparcie dla kręgosłupa. Ćwiczenia z obciążeniem zmieszają również ryzyko wystąpienia osteoporozy,
• Ćwiczenia aerobowe - takie jak marsze, jazda na rowerze, pływanie, nordic-walking - pozwolą zachować odpowiednią kondycję oraz prawidłową masę ciała, która jest istotnym czynnikiem w utrzymaniu zdrowego kręgosłupa.
• Jeśli nie masz czasu na aktywność na świeżym powietrzu – rozważ zajęcia grupowe. Nasze centrum rehabilitacji jest znane ze swoich zajęć grupowych. Znakomitą pierwszą poradę, na jakie zajęcia się zapisać otrzymasz od Anny Górskiej lub Teresy Szyszko - Naszych Konsultantek
2. Utrzymuj / Dbaj o prawidłową masę ciała!
Im więcej ważysz, tym większy wywierasz nacisk na Swój kręgosłup. Jeśli masz nadwagę, utrata 10-15% masy ciała może pomóc zachować zdrowy kręgosłup. Obniżenie masy ciała sprawi również, że poczujesz się bardziej komfortowo i łatwiej będzie Ci zachować dobrą kondycję. Jeżeli masz znaczną nadwagę, skonsultuj się z dietetykiem, który przygotuje dla Ciebie plan diety pozwalający na skuteczną i równocześnie bezpieczną utratę zbędnych kilogramów. W naszym centrum rehabilitacji dietetykę prowadzi Marta Lisowska
3. Śpij zdrowo!
Wszyscy dobrze wiemy, jak ważny dla zdrowia jest nocny odpoczynek. Źle dobrany materac nie zapewnia spokojnego snu i prowadzi do zmęczenia mięśni . Jeśli masz problemy z zasypianiem lub budzisz się rano bardziej zmęczony, niż gdy kładłeś się spać, problem może tkwić właśnie w źle dobranym materacu. Więcej znajdziesz w artykule: Ergonomia snu.
4. Posłuchaj swojej mamy!
Nasze mamy przez lata powtarzały nam: "Nie garb się". I miały rację. Prawidłowa postawa utrzymuje ciało w równowadze i zapobiega nadmiernemu naciskowi na kręgosłup.
5. Spójrz na siebie w lustrze. Czy uszy, ramiona, biodra, kolana i kostki są ustawione w linii prostej?
Przed lustrem masz możliwość korygowania swojej postawy. Pamiętaj, długoletnie złe nawyki postawy prowadzą do chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Korekcja utrwalonych niewłaściwych nawyków jest trudna i mozolna, ale możliwa i niezbędna, by uniknąć poważnych w skutkach zmian zwyrodnieniowych.
6. Regularna kontrola!
Nie unikaj wizyt w gabinecie lekarskim. Jeśli dłuższy czas dokuczają Ci silne bóle szyi i pleców należy przedsięwziąć kroki w celu zdiagnozowania problemu. Pamiętaj, niektóre objawy w obrębie kręgosłupa pozostawione bez leczenia będą skutkowały pogorszeniem i mogą prowadzić do poważniejszych konsekwencji dla Twojego zdrowia. W naszym centrum rehabilitacji przyjmują znakomici, cenieni przez pacjentów lekarze rehabilitacji: Piotr Siwik, Katarzyna Zaborowska – Sapeta, Agnieszka Biernacka