Osteopata - kto może nim zostać?

   Osteopatami mogą zostać tylko lekarze oraz magistrowie rehabilitacji i fizjoterapii po ukończeniu odpowiednich studiów w zakresie osteopatii. Osteopata musi posiadać wiedzę medyczną, szczególnie z zakresu anatomii, fizjologii, biomechaniki oraz patologii układu ruchowego, wisceralnego i nerwowego. Powinien znać udoskonalone techniki manualne w celu przeprowadzenia specyficznych testów oraz terapii.

Osteopatia a klasyczna fizjoterapia

   Fizjoterapeuta usprawnia pacjenta po określonych problemie (na przykład po operacji bądź po urazie), a osteopata leczy globalnie cały organizm pobudzając go do samoregeneracji. Osteopatia jednak jest czymś więcej niż terapią manualną i popularną rehabilitacją. To cała filozofia podejścia do pacjenta i jego problemów psychiczno-fizycznych oraz sztuka wykorzystania odpowiednio wytrenowanego zmysłu dotyku i palpacji terapeuty. Osteopaci wykorzystują i mobilizują naturalne, wewnętrzne siły organizmu dla uzyskania zdrowia, a klasyczna medycyna usuwa problem operacyjnie lub stosuje objawowo środki farmakologiczne.

Osteopatia pomaga uzyskać i utrzymać zdrowie, ale nie można myśleć, że wszystko wyleczy. Może stanowić doskonałe uzupełnienie klasycznej opieki medycznej i nie być dla niej konkurencją.

Osteopaci kładą duży nacisk na właściwą edukację swoich pacjentów. Uświadamiają ich o prowadzeniu higienicznego trybu życia zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Udzielają ponadto fachowych rad w zakresie dietetyki. Uważają, że im są większe zasoby wewnętrzne organizmu tym skuteczniejsza będzie terapia. Przekonują do korzystania ze swoich usług nie tylko w stanach chorobowych ale również profilaktycznie w okresach ogólnego przemęczenia i wycieńczenia organizmu.
W takich krajach jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia a także w krajach Europy Zachodniej osteopatia jest oficjalnie uznanym systemem opieki zdrowotnej, często popularniejszym niż fizjoterapia klasyczna. W naszym kraju osteopatów myli się często z kręgarzami, bioenergoterapeutami.
Dodaj komentarz