Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty
Jak przygotować się na pierwszą wizytę?
Pierwsza wizyta jest niezwykle ważna, ponieważ jest to moment, w którym się poznajemy. Bardzo zależy nam, aby pacjent czuł się swobodnie, Ułatwi i przyspieszy to proces diagnostyczny, nie powodując u pacjenta dodatkowego stresu czy skrępowania.
Jeśli wybierasz się do nas pierwszy raz, prosimy o:
- przyjście 5 minut przed rozpoczęciem wizyty;
- zabranie ze sobą dotychczasowej dokumentacji medycznej (np. RTG, USG, wyniku rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, wypisów ze szpitali itd.). *jeżeli ww. badania nie były wykonywane wcześniej, nie ma konieczności ich przeprowadzania przed wizytą;
- zabranie stroju sportowego, który zapewni swobodę podczas badania (koszulka, krótkie spodenki);
- nałożenie bielizny, która pozwoli bez skrępowania przeprowadzić badania wymagające rozebrania się.
Jak wygląda pierwsza wizyta?
Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad, mający na celu ustalenie dysfunkcji z jakimi pacjent zgłosił się na badanie. Wywiad jest podstawowym i niezbędnym elementem wizyty, w trakcie którego fizjoterapeuta dowiaduje się jak najwięcej o rodzaju dolegliwości, jej rozwoju i dotychczasowym leczeniu.
Przed rozpoczęciem badania funkcjonalnego, fizjoterapeuta udziela pacjentowi szczegółowych informacji o sposobie w jaki zostanie ono przeprowadzone. Następnie przechodzi do badania narządu ruchu, informując pacjenta o kolejnych etapach badania. Wykonanie specjalnych testów w różnych pozycjach ciała umożliwi ustalenie nieprawidłowości postawy, napięcia mięśniowo-więzadłowego czy ruchomości stawów, dzięki którym fizjoterapeuta jest w stanie określić jakie dysfunkcje narządu ruchu posiada pacjent. Po przeprowadzeniu badania i ustaleniu przyczyny dolegliwości fizjoterapeuta już na pierwszej wizycie rozpoczyna terapię, możliwie najskuteczniejszą metodą mającą na celu poprawę dysfunkcji.
Na koniec wizyty fizjoterapeuta odpowiada na pytania i wątpliwości pacjenta, a także przekazuje zalecenia, których stosowanie ma zapobiec nawrotowi dolegliwości. Jeżeli pacjent wymaga dalszej terapii, omawiany jest jej przebieg oraz wstępna ilość wizyt do przebycia.
Pacjent zawsze ma możliwość przeprowadzenia dodatkowej konsultacji lekarskiej. Lekarz może ustalić, czy potrzebne są jakieś dodatkowe badania oraz czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zaproponowanych przez fizjoterapeutę zabiegów.