Skolioza – wiedza w pigułce
SKolioza – wiedza w pigułce
Skolioza- jest to deformacja kręgosłupa powodująca skrzywienie w trzech różnych płaszczyznach. Dochodzi do spłaszczenia bądź pogłębienia kifozy piersiowej oraz lordozy lędźwiowej, wygięcia bocznego kręgosłupa oraz jego rotacji.
W większości przypadków przyczyna powstania skoliozy jest nieznana. W tej sytuacji mówimy o „skoliozie idiopatycznej”.
Zmiana kształtu i ustawienia kręgosłupa wpływa negatywnie na układ mięśniowy, nerwowy ale również dotyka układ oddechowy. Rotacja kręgów prowadzi do przemieszczenia i uciśnięcia nrządów wewnętrznych znajdujących się w klatce piersiowej co wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego. Można więc stwierdzić, że skolioza jest dysfunkcją ogólnoustrojową. Wczesna diagnostyka oraz rozpoczęcie intensywnej rehabilitacji pozwala zatrzymać progresję, zapobiec dolegliwościom bólowym kręgosłupa, poprawia estetykę ciała oraz zapobiec dysfunkcji układu oddechowego.
Skolioza idiopatyczna może wystąpić w każdym okresie wieku rozwojowego dziecka. Najczęściej jednak powstaje w okresach szybkiego wzrostu to jest między 6 a 8 oraz między 11 a 14 rokiem życia.
Najniebezpieczniejszym okresem dla rozwoju oraz progresjii skrzywienia jest wejście w okres dojrzewania. Czynnikami ryzyka progresji są również obciążający wywiad rodzinny (mama też ma skoliozę), płeź żeńska, okres przed wystąpieniem pierwszej miesiączki oraz skrzywienie dwułukowe kręgosłupa.
W czasie leczenia skolioz ważne jest leczenie zachowawcze, czyli specyficzna rehabilitacja oraz w przypadku większych deformacji gorset.
Celem usprawniania rehabilitacyjnego jest przywrócenie elastyczności mięśni, stabilizacja dolnego odcinka tułowia. Wprowadzane są również ćwiczenia oddechowe oraz autokorekcji. Ważne, aby dziecko potrafiło świadomie korygować się nie tylko podczas zajęć z fizjoterapeutą, ale również w czasie wykonywania codziennych czynności.
Uświadomienie dziecka o istocie jego problemu jest kluczowym elementem rozpoczęcia rehabilitacji. Młody pacjent musi zrozumieć istotę swojej choroby oraz to, że jest odpowiedzialny za własny kręgosłup i zdrowie. Przede wszystkim jego praca i zaangażowanie pozwolą na uzyskanie jak najlepszych wyników rehabilitacji.
Sport a skolioza. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na układ krążeniowo oddechowy, mięśniowy oraz na rozwój motoryczny dziecka. Do prawidłowego rozwoju organizmu potrzebny jest odpowiedni poziom wydolności fizycznej. Rzutuje to również na efekty rehabilitacji. Uprawianie sportu nie należy do fizjoterapii specyficznej w leczeniu skolioz jednak jest ważne dla utrzymania prawidłowego zdrowia młodego organizmu. Rekomenduje się zajęcia sportowe dla dzieci z wadami postawy oraz skoliozą po wcześniejszej konsultacji i wyeliminowaniu ćwiczeń zagrażających progresjii skrzywienia.
Codzienne wykonywanie ćwiczeń, autokorekcja dziecka w czynnościach dnia codziennego oraz jego świadomość wpływa znacząco na uzyskane efekty rehabilitacyjne. Ważnym aspektem dla dorastających dzieci jest tez aspekt wizualny. Poprzez korekcję postawy poprawiamy wygląd i estetyke ciała.